Płocka edycja kongresu 108 Męczenników

18 gru

Uczestnicy dwudniowego ogólnopolskiego kongresu szukają inspiracji w postawach, świadectwie i męczeństwie 108 błogosławionych II wojny światowej.

Czy męczennicy i ogrom ich ofiary, przelanej krwi, może uratować dzisiaj Polskę? – zastanawiali się uczestnicy panelu. – Oni nas uratują, o ile pozwolimy się zapalić ich przykładem, ale na pewno nie stanie się to automatycznie, bez naszej chęci i woli. Młodzi ludzie potrzebują dziś duchowego wsparcia i ewangelicznego wyjścia do nich. Podobnie, jak nasi męczennicy, przed II wojną światową byli twórczy i aktywni, szukali nowych dróg dla wiary i chrześcijańskiego świadectwa, także w czasie wojny, nawet w rzeczywistości obozowej, tak i dziś potrzeba naszego wysiłku i wyjścia do ludzi z żywą Ewangelią – mówił biskup płocki.

Akcentem działdowskim, podczas kongresu, była obecność: dr Anny Jagodzińskiej, Marii Cieszewskiej i Andrzeja Ruteckiego, którzy od lat trwale upamiętniają Męczenników Działdowskich: abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego, bp. Leona Wetmańskiego i s. Marii Teresy Kowalskiej, zamęczonych w KL Soldau w 1941 r.

Napisz do nas