Nowa publikacja stowarzyszenia

20 maj

Z przyjemnością chcielibyśmy poinformować, że została wydana kolejna publikacja o historii więźniów i ofiar niemieckiego obozu KL Soldau. Autorem książki jest Andrzej Rutecki – wiceprezes stowarzyszenia, a tytuł publikacji brzmi: „Jasne promienie w obozie męki. Martyrologium polskiego duchowieństwa katolickiego w niemieckim obozie Soldau 1939 – 1945 „.

Z recenzji:

Opuszczony i pozornie zapomniany przez Boga KL Soldau, za sprawą książki pana Andrzeja Ruteckiego ożywa scenami sprzed 80. lat, przypominając potomnym jak wiele „jasnych promieni” wyszło z działdowskiego obozu męki. Obok zamordowanych tu kilkudziesięciu duchownych, najbardziej jaskrawe światło chrześcijańskiego świadectwa, miłości do Chrystusa i niezachwianej wiary pozostawili po sobie dwaj biskupi z Płocka – Antoni Julian Nowowiejski i Leon Wetmański, przypominając niezmienną prawdę, że w ostatecznym rozrachunku pełne zwycięstwo odniosą prawda i dobro.

dr Adam Matyszewski

Do niedawna wiedza na temat tego obozu była znikoma. Uważam, że opiniowana książka wypełni, istniejącą jeszcze lukę na polskim rynku wydawniczym, w związku z brakiem kompleksowej i aktualnej wiedzy o tym obozie i że został przełamany impas w badaniach tego typu miejsc kaźni polskich księży i polskiej inteligencji jakim był niemiecki Lager Soldau. Bogaty materiał źródłowy na którym oparł się Andrzej Rutecki oraz jego prace badawcze ułatwią kolejnym historykom kontynuację tego tematu.

dr Anna Jagodzińska

Napisz do nas