Z miłości do Kościoła i Polski
10 lut
167. rocznica urodzin abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego, Męczennika z KL Soldau
289 słów, 2 minuty czasu czytania.
Arcybiskup przez 33 lata przewodził niezwykle rozległej wtedy Diecezji Płockiej, należał do rady Stanu odradzającej się Ojczyzny. Kilka lat pełnił funkcję sekretarza generalnego Episkopatu Królestwa Polskiego, a potem Metropolii Warszawskiej. Z dumą nosił przyznaną mu przez Rząd Rzeczypospolitej Komandorię Polski Odrodzonej, doktorat honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego, obywatelstwo honorowe biskupiego i książęcego Płocka. Arcybiskup Antoni Julian Nowowiejski w niezwykle mądry sposób przewodził duchowemu zagospodarowaniu mazowieckiego zagonu polskiej niepodległości po stu pięćdziesięcioleciu latach niewoli.
Biskup Piotr Libera, biskup płocki (2007-2022)
Antoni Julian Nowowiejski urodził się 11 lutego 1858 roku w Lubieni, w parafii Krynki
k. Opatowa, w ówczesnej diecezji sandomierskiej. Został ochrzczony 13 lutego przez ks. Jana Myślińskiego, proboszcza kościoła pw. Wniebowzięcia NMP i św. Marcina w Krynkach. Do dziś w tym kościele istnieje zabytkowa chrzcielnica, przy której ochrzczono przyszłego męczennika. Na terenie kościoła znajdują się pomnik i tablica memoratywna poświęcona płockiemu Biskupowi.
Poniżej odpis metryki chrztu Antoniego Juliana Nowowiejskiego (19 listopada 1989 roku):
„Akt nr 16 z roku 1858
Działo się we wsi Krynkach dnia trzynastego lutego tysiąc osiemset pięćdziesiątego ósmego roku o godzinie dziewiątej rano. Stawił się Antoni Nowowiejski lat pięćdziesiąt trzy mający, nadleśniczy w Leśniczówce Iłża zamieszkały w Lubieni w obecności Jana Kucharskiego lat czterdzieści sześć i Franciszka Sadowskiego lat trzydzieści sześć mających kolonistów
w Lubieni zamieszkałych i okazał nam dziecię płci Męskiej urodzone w Lubieni z Jego Małżonki Marianny z Sutkowskich mającej lat trzydzieści sześć. Dziecięciu temu na Chrzcie świętym nadano imiona Antoni Julian, a urodzonemu dnia jedenastego lutego b. r. o godz. 7 rano. Rodzicami jego chrzestnymi byli Augustyn Piątek i jego żona Teresa. Akt ten stawiającemu i świadkom pisać nieumiejącym przeczytawszy razem z Ojcem podpisaliśmy.
Tu złożono podpisy
Ks. Myśliński
Antoni Nowowiejski
Krynki, 1989.11.19
Na marginesie aktu jest notatka „został biskupem w 1909 r. w Płocku”.



Zdjęcia pochodzą z archiwum Adama Matyszewskiego (Płock).