Głównym celem programu jest kształtowanie prawidłowej postawy obywatelskiej młodzieży poprzez większą świadomość własnych korzeni, z których się wywodzimy. Promowanie wzorców obywatelskich, upowszechnianie wiedzy historycznej i znajomości dziedzictwa kulturowego oraz kształtowanie twórczych, odpowiedzialnych i świadomych własnej tożsamości obywateli. Program ma też służyć pomocą w przygotowaniu uczniów do otworzenia serc i umysłów na kraj ojczysty i ludzi w nim żyjących. Poszerza on treści z zakresu wychowania patriotycznego, historycznego.
Wychowanie patriotów jest procesem długotrwałym. Od tego, jaki obraz Ojczyzny ukształtuje się w umyśle i sercu młodej Polki i młodego Polaka, zależeć będzie świadomość swojej tożsamości narodowej, pełne przywiązania do kraju ojczystego i ludzi w nim żyjących, wrażliwe na sprawy i zmiany dokonujące się w Polsce. Program edukacji historycznej jest jednym z głównych celów Statutowych realizowanych przez nasze Stowarzyszenie.
Data wydarzenia: 15.09.2016 r.
Prelegent: Dawid Zagził – pracownik delegatury IPN w Olsztynie.
23 października 1956 roku w Budapeszcie doszło do manifestacji, które przerodziły się w rewolucję krwawo stłumioną po kilkunastu dniach przez Sowietów. Zginęło 2,5 tysiąca osób. Trzy miesiące po śmierci Józefa Stalina, w czerwcu 1953, I sekretarz Węgierskiej Partii Pracujących Matyas Rakosi – uczeń Stalina i dyktator, pod naciskiem nowych władz radzieckich zrezygnował ze stanowiska premiera Węgier. W społeczeństwie węgierskim nasilały się dążenia wolnościowe. Doniesienia o polskim czerwcu 1956 roku podgrzewały te nastroje.
Data wydarzenia: 04.10.2016 r.
Prelegent: Sławomir Błażewicz – kustosz z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
Rozbiór Rzeczypospolitej dokonany przez Niemcy i ZSRS we wrześniu 1939 r. nie zmusił Polaków do kapitulacji. Internowany w Rumunii Prezydent RP Ignacy Mościcki na mocy obowiązującej konstytucji wyznaczył swojego następcę – Władysława Raczkiewicza, ten zaś powołał rząd z gen. Władysławem Sikorskim na czele. Mimo okupacji ziem Rzeczypospolitej przez Niemcy i ZSRS ciągłość prawna państwa polskiego została zachowana.
Data wydarzenia: 10.11.2016 r.
Prelegent: Franciszek Płóciennik – pracownik działu edukacji w Muzeum Niepodległości w Warszawie.
Godło, barwy i hymn to symbole narodowe. Są one wyrazem jedności i tożsamości narodowej. Towarzyszą narodowi w ważnych, czasem ciężkich chwilach jego istnienia. Najstarszym polskim symbolem jest godło – Orzeł Biały w koronie na czerwonym polu. Początki Orła Białego, jako późniejszego symbolu państwa, sięgają początków powstania państwa polskiego i związane są z pierwszą rządzącą dynastią Piastów. Orzeł jako herb dynastii występował najczęściej na monetach, pieczęciach, elementach uzbrojenia i chorągwiach.
Data wydarzenia: 01.12.2016 r.
1 grudnia 2016r. na zaproszenie naszego Stowarzyszenia przybyli Państwo Joanna i Andrzej Gwiazdowie. Od roku 1976 stali się jednymi z najaktywniejszych działaczy opozycji demokratycznej, a w 1978r. współzałożycielami Wolnych Związków Zawodowych.
Młodzież była bardzo zaciekawiona i poruszona . Można powiedzieć,że dotknęli historii w sposób namacalny.
Data wydarzenia: 18.01.2017 r.
Prelegent: Piotr Szubarczyk – pracownik Oddziału Gdańskiego Biura Edukacji Publicznej IPN
Wyjątkowość polskiej konspiracji wynikała również z innych względów. W porównaniu z konspiracjami wojskowymi innych okupowanych krajów europejskich, Armia Krajowa działała najdłużej i stosowała najbardziej zróżnicowane formy walki. Na zasadzie dobrowolności skupiała przedstawicieli wielu grup społecznych. Na podobnej zasadzie, w działalność podziemnej administracji i parlamentu angażowali się przedstawiciele różnych, wcześniej konkurujących ze sobą, partii politycznych.
Data wydarzenia: 08.02.2017 r.
Prelegent: Zenon Gajewski – prezes Stowarzyszenia
Wg szacunków, na skutek Rzezi Wołyńskiej, życie straciło ok. 100-130 tys. osób. W tej sprawie Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął 32 śledztwa. Wszystkie, na drodze do prawdy, napotykały szereg trudności. Mimo tego, każde z nich potwierdza, że na ziemiach północno-wschodniej Polski, w okresie od lutego 1943 do lutego 1944 roku, miało miejsce ludobójstwo, którego dopuścili się ukraińscy nacjonaliści.
Data wydarzenia: 02.03.2017r.
Prelegenci: prof. Ryszard Juszkiewicz, dr Waldemar Brenda– naczelnik delegatury IPN w Olsztynie, Patryk Kozłowski – dyrektor Interaktywnego Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie
Polskie powojenne podziemie niepodległościowe – było emanacją dążeń niepodległościowych społeczeństwa polskiego wyrażaną na przekór wybitnie niekorzystnej sytuacji geopolitycznej.
Uczestniczyli w nim przedstawiciele wszystkich grup społecznych i zawodowych, (inteligencja, robotnicy i chłopi), partii politycznych (od socjalistów z WRN PPS, po SN i ONR), młodzież oraz ci wszyscy, dla których podstawowym imperatywem działania była gotowość walki o wolną Polskę.
Data wydarzenia: 06.04.2017 r.
Prelegent: Edyta Gula-pracownik IPN w Warszawie
Przypomnijmy, decyzją Biura Politycznego KC WKP z dnia 5 marca 1940 roku podpisaną przez Józefa Stalina, śmierć poniosło min. 3 896 jeńców ze Starobielska i 6 287 osób z Ostaszkowa. Łącznie zamordowano ponad 21 tys. osób stanowiących elitę narodu polskiego.
Informację o odkryciu masowych grobów w Katyniu podali Niemcy 13 kwietnia 1943 roku.
W działaniu tym widzieli szansę na odwrócenie wzroku świata od krwi, którą sami mieli na rękach. Mimo, iż informacja ta niewątpliwie stała się narzędziem politycznym, prawda o tym, co stało się w Katyniu była i jest bardzo ważna.
Dawid Zagził – IPN Delegatura w Olsztynie (15.09.2016)
Sławomir Błażewicz – kustosz z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie (04.10.2016)
Franciszek Płóciennik pracownik działu edukacji w Muzeum Niepodległości w Warszawie (10.11.2016)
Spotkanie z państwem Joanną i Andrzejem Gwiazdami (01.12.2016)
Piotr Szubarczyk – pracownik Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku (18.01.2017)
Odczyt Zenona Gajewskiego – prezesa stowarzyszenia (08.02.2017)
prof. Ryszard Juszkiewicz, dr Waldemar Brenda- naczelnik delegatury IPN w Olsztynie, Patryk Kozłowski-dyrektor Interaktywnego Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie (02.03.2017)
Edyta Gula-pracownik IPN w Warszawie (06.04.2017)
Piotr Szubarczyk pracownik IPN Gdańsk (19.05.2017)
Michał Rukat – pracownik Muzeum J.Piłsudskiego (07.06.2017)
dr Stanisław Krajski (06.09.2017)
dr Izabela Mazanowska – IPN Bydgoszcz (26.09.2017)
Piotr Szubarczyk- IPN Gdańsk (08.11.2017)
dr Dariusz Gałaszewski – IPN Warszawa (07.03.2018)
Ponadto odbyły się 3 prelekcje dla osadzonych w Areszcie Śledczym w Działdowie, prelekcja w Zespole Szkół w Rybnie, Lidzbarku i Malinowie oraz Iłowie-Osadzie.
Akademia Niepodległości IPN (stowarzyszenie jest jednym z organizatorów akademii w Działdowie):
dokonał dr Jarosław Szarek – Prezes Instytutu Pamięci Narodowej
dr Jarosław Szarek
dr Zbigniew Giżyński (UMK) 17.01.2018
dr Przemysław Wójtowicz (IPN Bydgoszcz) 19.04.2018
dr Rafał Sierchuła (IPN Poznań) 13.06.2018