17 stycznia – prelekcja

10 sty

Muzeum Pogranicza i Stowarzyszenie „Pamięć i Tożsamość” zapraszają do udziału w prelekcji z okazji 80. tragicznej rocznicy utworzenia przez Sowietów w Działdowie obozu nakazowo-rozdzielczego NKWD. Prelekcję pt. „Obóz NKWD w Działdowie w dokumentach Instytutu Pamięci Narodowej” wygłosi Andrzej Rutecki, wiceprezes Stowarzyszenia Odnowy Chrześcijańskiej „Pamięć i Tożsamość” w Działdowie.

Spotkanie odbędzie się 17 stycznia 2025 roku w Muzeum Pogranicza (kaplica zamkowa), ul. Zamkowa 12 w Działdowie o godz. 11.00 i 17.00. – Wiele pozostaje białych plam dotyczących historii obozu NKWD w Działdowie. Budynek obozowy przy ulicy Grunwaldzkiej 5 jest świadkiem wielu tragicznych wydarzeń. Pamięć o więźniach tego obozu będzie trwać. Tej zbrodni nie można utopić ani skazać na zapomnienie – podkreśla Andrzej Rutecki.

W archiwum Instytutu Pamięci Narodowej zachowała się dokumentacja powojenna dotycząca uznania za zmarłych wielu więźniów obozu NKWD w Działdowie lub tych, którzy przez Działdowo zostali wysłani do sowieckich obozów w głąb Rosji i do Polski już nigdy nie wrócili. Teofil Świetlik, który przetrwał sowiecką gehennę, tak wspomina pobyt w Działdowie: „Dziennie przemaszerowaliśmy ok. 20-25 km. Mówiono nam początkowo, że idziemy odgruzowywać Warszawę, a potem wrócimy do swoich domów. Nikt z przypatrujących się nam na ulicach nie mógł się do nas zbliżać i udzielić pomocy, choć dawaliśmy znaki, że jesteśmy głodni i marzniemy. W Działdowie widziałem, jak po noclegu wynoszono z baraku ciała zmarłych i grzebano w uprzednio wykopanych zbiorowych grobach”.

Napisz do nas