Historia znaczka.

11 cze

  1. Józef Wybicki jest autorem słów hymnu Polski. Na znaczku znajduje się portret Józefa Wybickiego, według drzeworytu z 1871 r. Tłem znaczka stała się rycina 🖼„Marsz, marsz Dąbrowski…” z cyklu Pieśń Legionów Juliusza Kossaka. Znaczek powstał z okazji 225. rocznicy napisania 🎼„Mazurka Dąbrowskiego” i 95. rocznicy ustanowienia tej pieśni hymnem Polski. Znaczek wydano w 2022 r. Autor znaczka: Jan Konarzewski.
  2. W 1972 r. na łamach 📰”Wieczoru wybrzeża” ukazał się pierwszy pasek komiksowy z serii „Kajko i Kokosz”. Komiksy Janusza Christy, zwłaszcza kultowej serii „Kajko i Kokosz”, trwale zapisały się na kartach polskiej literatury i stanowią element naszego dziedzictwa kulturowego.👉Na numerowanym znaczku w bloku widnieją postacie Kajka i Kokosza oraz smoka Milusia, a w oprawie bloku znaleźli się jaga, Łamignat, Lubawa i Mirmił. Autor znaczka: Joanna Fleszer-Haspert, Radosław Gieremek.
  3. Znaczek został wydany w 2022 r. i został poświęcony obronie polsko-białoruskiej granicy w warunkach wojny hybrydowej i próby destabilizacji krajów wschodniej flanki NATO. Walor w symboliczny sposób upamiętnia profesjonalizm i bohaterską postawę żołnierzy Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji., stojących na straży bezpieczeństwa naszego kraju. Na znaczku przedstawiono naszywki na mundurach trzech służb: Wojska Polskiego, Straży Granicznej i Policji.
  4. Bogactwo polskiej natury. Znaczek przedstawia Wróbla (Passer domesticus). 📸Autorem zdjęcia jest Maciej Zdziarski. Wróbel jest najczęściej występującym ptakiem w polskich parkach. W naszym kraju występuje ponad 400 różnych gatunków ptaków. Emisja znaczków pt. „Ptaki polskich parków” została przygotowana w ścisłej współpracy z dr. Andrzejem Kruszewiczem, ornitologiem i dyrektorem warszawskiego zoo.
  5. ultura – polski emigracyjny miesięcznik wydawany w latach 1947–2000, początkowo w Rzymie, od 1948 w Paryżu przez Instytut Literacki, stanowiący centrum kulturalno-polityczne dla emigracji polskiej po II wojnie wywierając wpływ na Polskę Ludową. Jego założycielem był legendarny redaktor Jerzy Giedroyc. Autor projektu znaczka: Bożydar Grozdew.
  6. 14 czerwca 1940 roku Niemcy wysłali z Tarnowa do Auschwitz pierwszy masowy transport więźniów. Do obozu zagłady trafiło 728 Polaków, m.in. członkowie niepodległościowej konspiracji oraz aresztowani w obławach i łapankach. ✉️Karta pocztowa wydana w 2020 r. w 80. rocznicę pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz. Projekt karty: Joanna Marzec; autor znaczka: Wojciech Korkuć.
  7. Znaczek poczty lotniczej przedstawiający sylwetkę Jana Pawła II zwróconego w stronę wyciągniętych ku niemu rąk oraz godło PRL i data rozpoczęcia pielgrzymki (2 czerwca 1979 r.). Znaczek o wartości 500 lirów. Data emisji znaczka 24.06.1980 r.
  8. 108 męczenników drugiej wojny światowej. Beatyfikacji dokonał Jan Paweł II 13 czerwca 1999 roku w Warszawie w czasie swojej VII pielgrzymki do Polski. Natomiast 15 czerwca 2019 roku do obiegu wchodzi znaczek pocztowy o wartości 3,30 zł, na którym przedstawiono obraz beatyfikacyjny 108 męczenników polskich II wojny światowej, autorstwa Stanisława Baja, znajdujący się obecnie w kaplicy Sanktuarium Maryjnego w Licheniu.
Napisz do nas