Napaść ZSRS na Polskę

15 wrz

W czwartek, 15 września, w Centrum Kształcenia Ustawicznego odbyło się kolejne spotkanie z historią. O napaści ZSRS na Polskę, czyli o „IV rozbiorze Polski” opowiadał red. Piotr Szubarczyk.

Wydarzenie odbyło się w ramach autorskiego projektu, „Z Historią Na Ty”, który ma na celu rozwój postaw patriotycznych młodzieży szkolnej oraz pogłębianie wiedzy o naszym regionie i naszej Ojczyźnie, które umożliwią zrozumienie i poznanie własnej przeszłości, historii swojej społeczności.

Andrzej Rutecki, wiceprezes stowarzyszenia:

To kolejna prelekcja, w ramach naszego programu edukacyjnego. Gościem był Piotr Szubarczyk, wieloletniego nauczyciel i pracownik IPN w Gdańsku. Redaktor Piotr Szubarczyk odniósł się m.in. do sytuacji z 1939 roku, opowiadał o konsekwencjach sowieckiego najazdu.

Red. Piotr Szubarczyk

Tegoroczna rocznica najazdu sowieckiego na Polskę ma szczególny kontekst, ze względu na wojnę na Ukrainie i tego kontekstu nie unikniemy, bo od razu narzuca się porównanie, jak to było właśnie w 1939 roku. Wtedy Mołotow mówił, że nie ma czegoś takiego, jak Polska, Hitler mówił, że nie będzie już Polski, co gwarantują dwie największe potęgi. Teraz ambasador Rosji mówił, że nie czegoś takiego, jak Ukraina. Dlatego też, nie ma historii, o której można opowiadać tylko w tym czasie i w tym miejscu. Musimy interpretować, to wszystko, co się dzieje wokół nas w kontekście przeszłych zdarzeń. Data 17 września, przyniosła nam zbrodnię katyńską, Sybir, nasze półwieczne zniewolenie. Ta historia musi być nieustannie przywoływana, abyśmy uniknęli błędów i nieszczęść które były naszym udziałem w przeszłości. Z wielkim podziwem obserwuję działalność Stowarzyszenia. Energia i praca panów Zenona i Andrzeja poświęcona jest dobrej sprawie i pięknej idei edukacji historycznej. Wspieram ją na ile mogę i chciałbym, żeby działdowianie też ich prace docenili.
Napisz do nas