Uczcijmy Powstańców Warszawskich

30 lip

Dnia 1 sierpnia, w 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, spotkamy się przy pomniku poświęconym ofiarom i więźniom niemieckiego obozu KL Soldau oraz Nakazowo-Rozdzielczego obozu NKWD.

Pragniemy uczcić pamięć wszystkich Powstańców Warszawy, zapalając znicze w godzinie „W” 17:00. Podczas spotkania uczestnicy otrzymają pamiątkowe przypinki, odblaskowe opaski i biuletyny IPN.

Gen. Tadeusz Komorowski „Bór” – dowódca Armii Krajowej. Rozkaz o rozpoczęciu powstania w stolicy 1 sierpnia 1944 roku o godzinie „W” – 17:00

Wydałem dziś upragniony przez Was rozkaz do jawnej walki z odwiecznym wrogiem Polski, najeźdźcą niemieckim. Po pięciu blisko latach nieprzerwanej i twardej walki prowadzonej w podziemiach konspiracji stajecie dziś otwarcie z bronią w ręku, by Ojczyźnie przywrócić Wolność i wymierzyć zbrodniarzom niemieckim przykładną karę za terror i zbrodnie dokonane na ziemiach Polski.”

Halina Rogozińska z d. Rutkowska – więzień w niemieckim obozie w Działdowie(Soldau), harcerka przy Narodowych Siłach Zbrojnych, żołnierz Armii Krajowej, łączniczka podczas Powstania Warszawskiego.
Pani Halina opowiedziała o traumatycznych przeżyciach związanych z obozem w Działdowie. „To było Piekło, Piekło na ziemi” – podsumowała dni spędzone w obozie w Działdowie. „Spotkałam się tam ze straszliwym okrucieństwem. Do dziś mam przed oczami, jak niemieccy bandyci rechocząc ze śmiechu, utopili polskiego chłopca w dole, który był obozową toaletą” – opowiada pani Halina.

Napisz do nas