Nowe fakty dotyczące niemieckiego ludobójstwa w Działdowie

14 lip

13 lipca 2022 r. o godz. 12:00 odbyła się konferencja prasowa Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karola Nawrockiego w Lesie Białuckim pod Działdowem.

Prezes IPN powiedział m.in. :

Jesteśmy w lesie białuckim, w powiecie działdowskim, w którym dokonano nie tyle pochówku przerażającego, co porzucenia szczątków wielu ofiar. (…) W działdowskim obozie ginęły ofiary Intelligenzaktion, a więc niemieckiej, antypolskiej akcji eksterminacyjnej, która miała pozbawić Polskę elit państwowych, dyplomatów, pozbawić życia duchownych.

Na stronie IPN czytamy:

W dniach od 4 do 10 lipca 2022 r. naczelnik gdańskiego pionu śledczego IPN wraz z grupą biegłych i specjalistów z zakresu archeologii i antropologii pod kierunkiem dr. hab. Andrzeja Ossowskiego z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie dokonał przełomowego odkrycia miejsca zdeponowania szczątków ludzkich. Odnaleziono prawie 17 ton ludzkich prochów, co pozwala stwierdzić z całą stanowczością, że zamordowano co najmniej 8 000 osób.

Następnie Prezes Karol Nawrocki udał się na teren placu obozowego i wspólnie z dyrektorem IPN
w Gdańsku, prezesami stowarzyszenia Zenonem Gajewskim i Andrzejem Ruteckim, złożył wieniec pod pomnikiem ofiar KL Soldau.

Kolejnym punktem spotkania była wizyta w Państwowej Szkole Muzycznej I ST. im. Arno Kanta w Działdowie. Stowarzyszenie wręczyło Prezesowi pamiątkowy dyplom jako wyraz uznania za dotychczasową współpracę.

Prezes IPN odwiedził Działdowo po raz trzeci. (2017 i 2019 – Prezes Jarosław Szarek, 2022 – Prezes Karol Nawrocki)

Napisz do nas