Bitwa pod Monte Cassino

20 kwi

20 kwietnia 2022 r. odbyła się kolejna prelekcja w ramach programu „Z Historią na TY”, którą wygłosił dr Marek Szymaniak – zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Przedstawił prelekcję dla młodzieży pt. „Bitwa pod Monte Cassino”.  Przedstawiony fragment historii ukazuje jedną z bitw z cyklu Chwała Oręża Polskiego. Wielkie polskie zwycięstwo, żołnierzy gen. Władysława Andersa.

Chciałem serdecznie Państwa zaprosić do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Właśnie rozpoczyna się „wysoki sezon”. Na naszej wystawie głównej prezentujemy m.in. umundurowanie żołnierzy generała Władysława Andersa. Pokazujemy również pamiątki, należące do naszego polskiego generała. Muzeum II Wojny Światowej jest otwarte na zwiedzanie jego wystawy głównej również przez osoby z zagranicy. Gościmy bardzo dużo osób, którym chcemy opowiedzieć tę piękną polską historię walki, zwycięskiej walki o Monte Cassino, która stanowiła część polskiego wkładu w zwycięstwo aliantów nad niemieckim okupantem — mówi dr Marek Szymaniak.

Natomiast Zenon Gajewski (prezes stowarzyszenia) stwierdził, że przy okazji chciałbym także powiedzieć, o tym że program edukacyjny „Z historią na Ty” ma na celu pokazanie ogromnego wkładu narodu polskiego w rozwój europejskiej kultury, nauki, sztuki. W obronę cywilizacji europejskiej.

Dyrektor Marek Szymaniak serdecznie podziękował stowarzyszeniu za działalność na rzecz krzewienia patriotyzmu i liczne działania z zakresu edukacji historycznej:

Stowarzyszeniu Pamięć i Tożsamość chciałem bardzo serdecznie podziękować, za kolejne zaproszenie do Działdowa. Przyjeżdżam tutaj. Miałem okazję o tym mówić na naszym spotkaniu z wielką przyjemnością. Audytorium jest zawsze bardzo wdzięczne. Czuję się tutaj bardzo dobrze i gratuluję stowarzyszeniu konsekwencji w prowadzeniu misji edukacyjnej. W nieustawaniu w tych staraniach.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Działdowo.pl (KW)

Napisz do nas